Ayvalık Adaları ve Ayvalık Adaları Hakkında Küçük Bilgiler

Ayvalık Adaları ve Ayvalık Adaları Hakkında Küçük Bilgiler

Ayvalık Adaları ve Ayvalık Adaları Hakkında Küçük Bilgiler

 Ayvalık'ta adaların güzelliğini gün batarken izlemek ayrı bir güzeldir. İrili ufaklı birçok adaya sahip olan Ayvalık Cunda köprüsünün yapımı ile beraber sahip olduğu adaların en büyüğüne Kara bağlantısı sağlanmıştır. Ayvalık'ta birçok Ada koruma altında olup bu adaların üzerinde sit alanı korunmaktadır. sit alanı en yüksek değer olan birinci öncelikli koruma alanında yer almaktadır. Buna rağmen bir kaç adada ufakta olsa imar durumu mevcuttur. Ayvalık Adaları karaya yakın ve sığ Deniz ile çevrilidir irili ufaklı adaların Ayvalık çevresini el değmemiş güzelliklerinden biridir. Ayvalık Cunda Adası ne kadar Adada dense denize köprü bağlantısından sonra Yarın adaya dönüşmüş ve üzerinde yaşamın olduğu Ayvalık’ın en büyük adasıdır. Cunda güzellikleri koyları ve patriçası ile gezmeye değer eski taş evleriyle kendine özgün mimariye sahip Doğa yapısı olarak çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir. Hatta bir kaç adaya Cunda Adası'ndan yürüyerek dahil geçebilirsiniz Önceleri maden Adası Kurşun madeni bulunduğu için karadan ulaşımı da bu adaya vardı. Deniz doldurularak maden Adası'na yol bağlantısı sağlanmıştır ekonomik değerini kaybeden maden işletmesi kapandıktan sonra bu bağlantı yolu da suyun altında kalmıştır.

Ayvalık Lale Adası

Ayvalık ve Cunda Adası arasında bağlantıyı sağlayan Ada konumundadır üzerinde yerleşim mevcuttur imar durumu da bu arada vardır.

Ayvalık tavuk adası

Burada Ayvalık körfezinin içinde yer alan Ayvalık ve Cunda'nın hemen karşısında gözüken bu adayı fark edeceksiniz. Üzerinde eskiden kalma Yapı da mevcuttur tarihi eser Vasfı olduğu için birinci dereceden sit alanında yer almaktadır.

Ayvalık Çıplak Adası

Kuzeyde bulunan büyük Adalar'dan biridir Ayvalık Çıplak Ada çevresi ile daha çok tekne turu yapan tatilcilerin gezdiğin Adalar'dan biridir.

Büyük ilyosta

 Ayvalık ın batısındaki adalardan biri olan büyük ilyosta orta büyüklükte Adalar'dan biridir büyük ilyosta adasının Bir de küçük kardeşi küçük ilyosta bulunmakta ayvalık uzun ince bir adı olan küçük ilyosta abisi ile beraber yarış severlerin gözdesi halindedir

Ayvalık Melina Adası

 Büyük ilyosta ile kara ada arasındadır verimli balık yataklarına sahip olan Melina Adası'nda balık severlerin av mekanı olarak bilinir.

Ayvalık Kara Ada

Ayvalık'ta dalış severlerin ve tekne turuna katılanların gözdesi olan bir adadır çevresi çeşitli balık yatakları ile çevrilidir dalış yapanlara keyifli bir dalış imkanı sunmakta

Ayvalık Mosko Adası

Cunda Adası'na yakın Adalar'dan biridir hatta küçük teknelerle de gidilebilecek mesafededir

Ayvalık büyük maden adası 

Cunda'nın patriça yarımadasından en yakın Adalar'dan biridir Büyük Adalar'dan biridir.

Ayvalık hasır adası

Cunda adasının Edremit Körfezi'ne bakan cephesinde yer almaktadır dümdüz oluşundan dolayı sanki bir silindirin o toprağı ezerek  hale getirmiş gibi dümdüz bir adadır.

 Ayvalık yumurta adası

 Edremit körfezine bakan cephededir Gömeç yönünde bulunan adından da Anlaşılacağı gibi yumurta resim şeklinde bir adadır.

hazır emlak sitesi