Zeytinyağı çeşitleri nelerdir

Zeytinyağı çeşitleri nelerdir

 Zeytinyağı çeşitleri nelerdir

Sadece zeytin ağacı, Olea europaea L. meyvelerinden elde edilen yağlardır. Çözücü kullanılarak ekstrakte edilen veya resterifikasyonişlemi ile doğal trigliserid yapısı değiştirilmiş yağlar ve diğer yağlarlakarışımı bu tanımın dışındadır.

a) Natürel zeytinyağı: Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel,kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağları ifade eder.

Direkt tüketime uygun naturel zeytinyağları

* Natürel sızma zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlar,

* Natürel birinci zeytinyağı: Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlar,

olarak sınıflandırılır.

Direkt tüketime uygun olmayan naturel zeytinyağı;

*Ham zeytinyağı/lampant: Ham zeytinyağı/Rafinajlık: Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda2,0 gramdan fazla olan veya duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun olmayan, rafinasyon veya teknik amaçlı kullanıma uygun olarak sınıflandırılır.

b) Rafine Zeytinyağı: Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmamalıdır.

c) Riviera Zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek naturel zeytinyağları karışımından oluşan,yeşilden sarıya değişen renkte, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l.0 gramdan fazla olmamalıdır.

d) Çeşnili Zeytinyağı: Zeytinyağlarına değişik baharat, meyve ve sebzeler veya bunların doğal aroma maddeleri katılarak çeşitlendirilmesi ile elde edilen yağlardır.


ayvalık en iyi zeytinyağı markası , ayvalık en iyi zeytinyağı markasıhangisi , ayvalık en iyi zeytinyağı nerede , ayvalık en iyi zeytinyağı neredenalınır  , ayvalıkta en iyizeytinyağı nerede üretilir , cundada zeytinyağı nereden alınır , ayvalık'tazeytinyağı nereden alınır , ayvalık'ta en iyi zeytinyağı nereden alınır , ayvalık'tazeytin nereden alınır , ayvalık'ta en iyi zeytinyağı , ayvalıktazeytin nerden alınır , ayvalık zeytinyağı firmaları,  en iyi ayvalık zeytinyağı hangisi, erkenhasat zeytinyağı en iyi zeytinyağı nerede üretilir  ayvalık'ta zeytinyağı nereden alınır ayvalık'taen iyi zeytinyağı nereden alınır ayvalikta zeytinyagi nereden alinir ayvalıktazeytin nerden alınır ayvalık'ta en iyi zeytinyağı ayvalık en iyizeytinyağı

hazır emlak sitesi