Gayrimenkül Yönetimi

Gayrimenkul Yönetimi yapan firmalarının görevleri ayrıntılı olarak sözleşmelerinde yer alır ve genellikle aşağıdaki maddeleri içerir:

Yöneticiler genellikle ilk etapta gayrimenkulün kira değerini belirler, kiracılardan kira tahsilatı yapar ve kira bedelindeki düzeltmelerden sorumludur.

 • Kira Bedelinin belirlenmesi- Gayrimenkul yönetim firmaları 


  hangi gayrimenkulün ne kadar kira bedeli olduğunu ve hangi kira bedeli ile muhtemel kiracıların dikkatini çekebileceklerini çok iyi bilirler. Gayrimenkulün bulunduğu pazar ile ilgili geniş bilgiye sahiptirler ve çevredeki diğer gayrimenkuller ile sürekli karşılaştırma yaptıkları için en doğru değeri rahatlıkla belirleyebilirler.
 • Kira Tahsilatı- Gayrimenkul Yönetim Firmaları Yürütme görevini üstlenirler. Kira tahsilatı için tarih aralıklarını belirleyerek para akışını garantiye alırlar ve gecikmeleri çok sıkı bir şekilde takip ederler.
 • Kira Bedelinin Düzenlenmesi-  Gayrimenkul Yönetim Firmaları kirayı ÜFE TÜFE oranına göre veya sözleşmede belirtilmiş bir oranda arttırabilirler.

Kiracıların Sorumluluğu

Gayrimenkul Yönetim firmalarının en büyük sorumluluklarından biri kiracılarla olan tüm iletişimi sağlamaktır. Gayrimenkullere güvenilir kiracı yerleştirme ile başlayan, kiracı şikâyetleri ve kiracı tahliyesiyle ile ilgili tüm süreci kapsar.

 • Kiracı Yerleştirme- Gayrimenkul yönetim firmaları, gayrimenkullerin kiralanması için gayrimenkullerin pazarlanmasından sorumludur. Gayrimenkullerle ilgili bilgiyi nerede yayınlayacaklarını ve reklamların ne içermesi gerektiğini bilirler. En çok takip edilen online ve offline mecralar, ve muhtemel kiracıların ev ararken nelere dikkat ettikleri gibi konularda uzmandırlar. Bu nedenle gayrimenkulün daha hızlı bir şekilde kiralanabilmesi için önerilerde bulunurlar.
 • Muhtemel Kiracıların İncelenmesi- Gayrimenkul Yönetim firmaları muhtemel kiracıların başvurularının değerlendirilmesinden ve evinize en uygun kiracının yerleştirilmesinden sorumludur. Geçmişe dönük tahsilat araştırması gibi devamlı bir değerlendirme süreçleri vardır. Bu araştırmalar daha güvenilir kiracı bulmanızı kolaylaştırır. Denetimli Gayrimenkul yöneticileri yüzlerce ve binlerce kiracı ile çalışmış oldukları için, güvenilir kiracı bulma konusunda daha etkili fikirleri vardır. Yerleştirilen kiracıların kiralarını zamanında yatıracak olmalarına, daha uzun süreli kirada kalacak olmalarına ve daha az problem çıkaracak olmalarına dikkat ederler.
 • Acil Durum ve Şikâyetlerle ilgilenilmesi- Gayrimenkul Yönetim firmaları bakım onarım talepleriyle ve gürültü şikâyetleriyle uğraşmak için varlardır. Acil durumlarda yardım alabilecekleri bir ekipleri mevcuttur.
 • Tahliyelerle ilgilenilmesi- Kiracı evden veya iş yerinden çıktığında, gayrimenkul yöneticisi evin denetlenmesinden, depozitonun yönetilmesinden, hasar tespitinin yapılmasından, depozitonun ne kadarının kiracıya geri verilmesi gerektiğine karar verilmesinden sorumludur. Kiracı tahliye edildikten sonra evin bakım onarımının yapılmasından, yeni kiracının girişine hazır bir hale getirilmesinden ve yeni kiracı yerleştirilmesinden sorumludur.
 • Tahliye Dava Süreci ile İlgilenilmesi– Kiracı aylık kira ödemelerini zamanında gerçekleştirmez veya sözleşmeye uygun olmayan tavırlar sergiler ise, gayrimenkul yöneticisi tahliye sürecine girmek ve kiracıyı en uygun şekilde tahliye etme yolunu bulmak ile yükümlüdür.

Bakım Onarım Sorumluluğu

Gayrimenkul Yönetim Firmaları, mülklerin genel ve acil bakım onarım dâhil tüm fiziksel yönetiminden sorumludur.

 • Bakım-  Gayrimenkul Yönetim Firmaları mülkün fiziksel devamlılığını sağlama amacı ile sürekli olarak bakım onarım tespitini yapmakla yükümlüdür. Belirli aralıklarla beraber çalıştıkları top firmalardan destek alarak, gayrimenkulde zaman içerisinde oluşabilecek olan sızıntı, duvar çatlamaları, çevre düzenlemesi gibi konularla ilgili tespitlerde bulunurlar. Bu uygulama gayrimenkulde oturmakta olan kiracıyı mutlu eder ve yeni kiracı yerleştirme sürecine yardımcı olur.
 • Onarım- Gayrimenkulün fiziksel durumu ile ilgili bir sıkıntı var ise Yönetim firması acil olarak bakım onarım için ekip gönderir. Gayrimenkul Yönetim firmalarının genellikle güvenilir elektrikçi, tesisatçı, marangoz ve tamircilerden oluşan bir networkleri vardır.

Ev Sahibi ve Kiracı Yasalarıyla ilgili Bilgi Sahibi Olmak

Profesyonel Gayrimenkul Yönetim Firmaları Ev Sahibi ve Kiracı ile ilgili yasalara hâkimdir ve gayrimenkul sahiplerini bilgilendirmekle sorumludur.  Aşağıdaki işlemlerin yürütülmesinde ilgili kanunlara bağlı kalarak hareket planı oluştururlar.

 • Depozito Yönetimi.
 • Kiracı Değerlendirme
 • Kira Sözleşmelerinin Bitimi
 • Tahliye.

Arşivleme ve Hesap Özeti Yönetimi

Gayrimenkul Yönetim Firmaları Tahsil edilen kiranın ev sahibine iletilmesinden ve hesaptaki paranın yönetilmesinden sorumludur. Gerektiğinde yapılan harcamaların, tüm makbuzların ve anlaşmaların arşivlenmesi yönetimin sorumluluğundadır.

 • Arşivleme- Gayrimenkul Yönetim Firması her ay ev sahibine hesap özetini ulaştırır. Bu hesap özeti, varsa mülk ile ilgili tüm harcamaları, bakım onarım masraflarını içerir. Buna bağlı olarak Yönetim Firması tüm sözleşmelerin, sigorta ve vergi takibine dair dokümanların, bakım onarım taleplerinin, tekliflerinin, şikâyetlerin, kira tahsilatları kayıtlarının arşivlenmesinden sorumludur.

Vergi Ödemelerinin Takibi

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir