Ayvalık Adaları ve Ayvalık tekne turları mavi yolculuk

Ayvalık Adaları ve Ayvalık tekne turları mavi yolculuk

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde;tekneyle çıkılan günübirlik ada turlarına bu yıl Ramazan Bayramı nedeniyletatilcilerin rekorseviyede ilgi gösterdiği belirtiliyor.


Türkiye’nin coğrafi olarak en büyük doğal parkı konumundaki Ayvalıkadaları Tabiat Parkı bünyesindeki irili ufaklı 22 adaya yönelikgeziler tatilcilerin gözdesi olması ise gezi teknesi sahiplerini oldukça memnunediyor.

Turizm sezonu süresince; her  günsaat 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen günü birlik turlardaAyvalık’ın bakir adaları; Maden, İncirli, Kara Ada, Güneş Adası, Çıplak Ada,Melina, Ortunç Koyu, Pınar adasının adeta birer akvaryum görünümündekikoylarında denize görebilme fırsatı bulan tatilciler, Ayvalık’ın kendine haspapalina yada sardalye balığı, salata ve karpuzdan oluşan menülü öğle yemeğiikramıyla doyasıya karınlarını doyurabiliyor.

Ayvalık Deniz 

Taşıyıcıları Kooperatifi’nin   18  adet;  ilçenin denizcilik turizminin mimarları Eşref,Fatih, Ali, Ahmet Jale’ye ait 17 adet olmak üzere Sarımsaklı veCunda Adası’nda turlara çıkan girişimcilere ait toplam 60 civarındakiirili ufaklı 60 ile 450kişilik yolcu kapasiteli gezi teknelerinde 35-40 lirakarşılığında bu eşsiz seyahate çıkmak isteyen tatilcilerin bu bayram AyvalıkAdalarına adeta akın ettiği bildirildi.

Her yıl yazsezonlarında günlük ortalama 3 ile 4 bin kişinin adalara götürülmesine karşın buyıl sadece Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde 5 binin üzerinde tatilcininadalar turuna katıldığı belirtildi.

Bu yıl 9 günlükRamazan Bayramı ile başlayan Ayvalık’ taki turizm sezonuna, Ayvalık’ınadalarına yönelik hiç beklemediğimiz yoğun bir taleple karşılaştık.  Bizim bünyemizde16 adet gezi teknemiz var. Ramazan Bayramında adalara üç kez çıkan tekne sayısıparmakla gösterilecek kadar azdı. Ama bu bayram kapasitenin yüzde 60 ’ıylaçalışırken, bu seviyenin çok üzerine çıkarak Ayvalık adalarına yolcutaşıdık.” dedi.

Ayvalık Deniz TaşıyıcılarKooperatifi 2. Başkanı İsmail Duman da, kooperatif bünyesindeki gezi teknesisahipleri ve çalışanlarının Ayvalık Adalarının güzelliklerinin bilincindeolarak yaptıkları işe saygı duyarak ve işlerine sahip çıkarak bu başarıyı eldeettiklerini savunarak. Çok uzun yıllardır yaptığımız işle Ayvalık’ımızın adalarınıziyaretçilerimize tanıtmaya çalışıyorduk. Bu yoğun ilgiyi adalarımızaçekmemiz deki gerçeğim; adalarımıza iyi bakmamız, işimizi çok iyi sahiplenmişolmamız, gelen konuklarımıza iyi davranmamız sonucunda bu yönde harcadığımızperformansla bu yıl adalara olan tur ve vatandaşların ilgisinin rekor seviyedearttığına inanıyorum” diye konuştu.

Ayvalık Deniz TaşıyıcılarıKooperatifi Başkanı ve gezi teknesi sahibi Ahmet Kemer ise; “Kooperatifimizinirili ufaklı 18 adet gezi teknesi var. Bu yıl sadece kendi teknelerimizdeRamazan Bayramının ikinci günü 2 bin 500 kişiyi aşkın kalabalık bir ziyaretçitopluluğuyla adalar turları gerçekleştirdik. Turlarımıza katılan herkes turdanmemnun döndü. Ben bu yılki yoğunluğun Ayvalık Belediyesi ile AyvalıkTurizm Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği’nin (AYTUGEB) Ayvalık içingerek yurt içinde gerekse yurt dışı fuarlarda gerçekleştirdikleri yoğun tanıtımçalışmalarının meyvelerini vermeye başlaması anlamına geldiğini düşünüyorum”dedi. Günlük kişi başı40 lira karşılığında adalar turu yaptıklarını kaydedenAhmet Kemer, “Biz teknelerimiz de taze sardalye ya da papalina balığı, salata vekarpuzdan oluşan menüyü sınırsız olarak müşterilerimize veriyoruz. Her yolcudoyuncaya kadar bu menüyü yiyebilme hakkına sahip.” ifadelerini kullandı.

Ayvalık’ı ziyaret eden herturistin mutlaka ilçenin irili ufaklı birbirinden güzel adalarını görmeleri vemutlaka bu adalara ait adeta her biri büyük birer akvaryum konumundakikoylarından yüzmeleri gerektiğine işaret eden Kemer, “Bu koylardaki deniz pırılpırıl ve tertemiz. Ayvalık taki adalar turlarına katılan herturist yıllarca bu turda yaşadıklarını unutamıyor ve yeniden Ayvalık’agelerek bu turlara katılabilmek için kış mevsimi boyunca sabırsızlanıyor.Gittiği yerlerde adalar turu başta olmak üzere Ayvalık’ın güzelliklerini sayasaya bitiremiyor ve böylelikle ilçemizin gönüllü turizm elçiliğini bir anlamdaüstlenmiş oluyor” dedi.

GEZİ TEKNELERİ AYVALIK VE CUNDA ADASI’NIN TANITIMINABÜYÜK DESTEK VERİYOR

Ayvalıklı gezi teknelerinin başta CundaAdası olmak üzere ilçenin tanıtımına çok büyük katkılarınınolduğunu vurgulayan Ahmet Kemer, buna karşın Ayvalık esnafınıngezi teknelerini binlerce turisti denize götürerek, ilçedeki ekonomik dolaşımaket vurduğunu düşünmesinden de duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Kemer şunları söyledi;“Oysa gerçekte bu böyle değil. Biz Ayvalık’ı ve Cunda’yı özellikle de CundaAdasının tanıtımında ve ada esnafının ekonomik kazanç sağlamasında AyvalıkDeniz Taşıyıcıları Kooperatifi bünyesindeki gezi teknelerinin çok büyük payıvar.

Çünkü bizler; Dikili’den,Bursa’dan, Balıkesir’den, Manisa’dan kısacası tüm çevre il ve ilçelerdeninsanlar sadece adalar turu için Ayvalık’a geliyor.Ayvalık’a gelen yerli ve yabancı turistler adalar turuna katıldıkları zaman oadaların eşsiz güzelliklerine kapılıp, adeta büyüleniyorlar. Bu yüzden de biz;Ayvalık’ın anlatılamayacağını sadece yalanması gerektiğine inanıyoruz” diyekonuştu. Ahmet Kemer, kooperatiflerinin  bünyesinde 18 adet gezi teknesininbulunduğunu ve bunun dışında Ayvalık’ta diğer Jale turizm ve diğer firmalarınyanı sıra Sarımsaklı ve Cunda Adası’ndaki gezi teknelerinin60 civarında olduğunu ve bu teknelerin sadece bu bayram her gün yaklaşık 5 ile6 bin civarında yerli turisti adalara taşıdığını da sözlerine ekledi.

hazır emlak sitesi