Hocalı Katliamı Gizlenen Gerçekler, Ermeni katliamı

Hocalı Katliamı Gizlenen Gerçekler, Ermeni katliamı

Hocalı Katliamı Gizlenen Gerçekler, Ermeni katliamı

İlk önce durumu özetleyelim dünden bu güne

Ermeniler 1915 olaylarını dünyaya biz soykırıma uğradık derken hala soykırım yapıyorlardı.

Rusya 1915 olaylarında olduğu gibi Hocalı katliamında da Ermenileri destekledi. Rusya 1915 öncesi istihbarat ve doğu illerini boşaltmak için ermeni çetelerini silahlandırıp Anadolu topraklarında öncü kuvvet olarak Ermenileri kullandı. Hatta bu bölgeye Ermenileri yerleştirmesi Rusların Osmanlı ile tampon oluşturma adına yapılan bir adımdı  Ermenileri bu bölgede toplayıp Azerbaycan ile Türkiye’nin direk komşu olmamasını Hazarın gölünün siyah incisinin yani petrolün Akdenize inmesini engellemek.

Üzerinden geçen 100 yıl bile olsa ülkelerin hafızaları ve milli çıkarları hala aynı. Yüzyıllarca bir arada yaşayan Ermeni si Kürtü Türkü Lazı bir arada yaşarken ne oldu da Ermenilere hadi dediler silahlar yağmaya başladı merek edenler şunu da araştırsın Ermeniler kimin zulmünden kaçıp ta Osmanlı ya sığındılar.?   

Şimdilerde de değişen bir şey yok aslında Ermenistan tamamen Rusya ya bağlı. Oradaki halkıda istedikleri gibi dış güçler kullanır vaziyette hem ekonomik hem de piyon olarak çünkü onlara bu kaderi yazanlar onlar.

Azerbaycan istese 1 haftada Ermenistanı haritadan silecek vaziyetteyken Ermenistan ın arkasında duranlar Azerbaycan a aba altında sopa göstermekte ne yazık ki Ermenistan da bunu kendinden korkulduğunu düşünüyor ve halkına diyor bak bizden korkuyorlar. Halkına büyük Ermenistan ın hayalini kurduruyorlar.

Size tanıdık geliyor mu.?

Yunanistan da denenen olaya şimdi Ermenistan da oynanıyor bakın Yunanistan 11 milyonluk bir ülke Türkler ile korkutup milyar dolarlık silahları sattılar alsana kredi alsana para harca Türkler geliyor bak savaş geminde yok silahın yok tankın yok al ödersin biz sana kredi veririz dediler. Şimdi paralarını alamıyorlar ülke iflas etti ve dahası halk para baronlarının yüzyıllarca kölesi haline gelecek yunan halkı hala bunun bilincinde değil. Bunu yapan Yunanlı politikacılar halkını sattı bu tezgahı kuranlara. ‘’kasap masat olayı’’

Her sene gündeme gelen ermeni iddialarını da Ermenistan’daki Ermeniler değil dışarıda olanlar çıkarıyor. Abd deki Avrupa Ermeni dernekleri adına gene bu güçler çıkarmakta. Türklerin üzerine gidelim o günleri bu günün kafa yapısı ile inceleyelim de Türklerden bu sene belki bir şey koparırız.

Ülkemizde 35000 bin Ermenistan vatandaşı kaçak olarak çalıştığını bilin bunları ülkelerine yollarsak Ermenistan diye bir şey kalmaz. Zaten olmayan bir ekonomileri ve sömürülen toprakları ve halka sahip olan Ermenistan biter. Her gecen gün daha da sömürülmekte ve batmakta. Nasıl olsa hükmediyorum diyen büyük ülkeler bayrağım dalgalansa ne olur dalgalanmasa ne zaten benin adıma çalışan çoban koydum başlarına diyor.    Konuyu dağıtmayalım ve 26 Şubat 1992 dönelim  

          

Hocalı katliamı, Ermeni vahşeti

Hocalı katliamı hiçbir savunması olmayan insanlara karşı gerçekleştirildi. Hocalı’da yaşayan 613 Azeri sistematik bir yok etme politikasıyla hayatlarını kaybetti. Uluslararası hukuk kurallarının çiğnendiği Hocalı’da jenosid açıkça uygulandı. İnsanların katledilmesinin yanında Ermeniler kadınları ve kız çocuklarını uluslararası kadın ticaretinde kullandı. Küçük çocuklardan alınan ilik örnekleri hastalara satıldı. Hocalıda insanların organları uluslararası organ mafyasının eline düştü. İnsanlara canlı canlı etnik kimlikleri hiçe sayılarak haç damgası vuruldu. Beyrut’ta yayımlanan bir Ermeni’nin anıları da Hocalıda yaşananların boyutlarını ortaya koyuyor. Anılarında Hocalıda yaşananlardan dolayı pişmanlık duyduğunu belirten bu kişi, Hocalıda katledilen Azerileri ölüp ölmediklerini kontrol etmek için geriye dönen Ermenilerin, yaşama şansı olan yaralı Ermenileri bile acımadan yeniden ateş ederek öldürdüklerini söyleyerek, bundan büyük bir vicdan azabı çektiklerini ifade ediyor.

 

Bundan tam 25 yıl önce...

Dağlık Karabağ bölgesindeki Türk yurdu Hocalıyı basan Rus destekli Ermeniler, yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden tam bin 300 soydaşımızı akılalmaz işkencelerle katletti

Hocalı katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 25 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Azeri sivillerin, Ermeniler tarafından gerçekleştirdikleri insanlık dışı bir vahşet olarak biliniyor. Azeri kaynaklarının ve Memorial, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam, Rus 366. Motorize Piyade Alayı’nın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendirirken, Azeri kayıplarının sayısı üzerinde tartışmaların devam ettiğini kaydetti. Saldırıda ölenler hakkında Azerbaycan resmî kaynaklarının bildirdiği rakam ise 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının bin 300 kişi olduğu tahmin ediliyor .

Konvansiyonel silahlar

Katliamın ardından Azerbaycan, Hankendi’ndeki 366. Motorize Piyade Alayı’nın saldırıya katıldığını açıkladı. Çünkü saldırıda gelişmiş konvansiyonel silahlar kullanılmıştı. Bunlar değil bölgedeki yerel gruplarda, yeni oluşmaya başlayan Azerbaycan ve Ermenistan ordularında bile yoktu. Rus tarafının tersini söylemesine karşın alaydan firar eden üç Rus askeri 3 Mart 1992’de düzenledikleri basın toplantısında, Hıristiyan Ermeniler yanında Müslüman Azerbaycanlılara karşı savaşmalarının istendiğini itiraf etti.1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlık ilanı ardında kurulan mecliste Sovyet dönemindeki olan olaylar nedeni ile halktan gelen baskılar karşısında Dağlık Karabağ’ın özerk bölge statüsünü kaldırılmasına karşılık Dağlık Karabağ Meclisi bir halk oylaması düzenleyerek cevap verdi. Çoğunluğu Ermenilerin oluşturduğu bölgede referandum sonucunda Dağlık Karabağ Parlamentosu bağımsızlığını ilan ederek 6 Ocak 1992 tarihinde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti kuruldu. Ermenistan dahil hiçbir ülke tarafından tanınmayan bu bağımsızlık ilanı ardından 1992’de Sovyet birlikleri bölgeden çekildi.

Ruslar destekledi

Hocalı Katliamı’na giden süreçte Ermenilerin Ruslar tarafından açıkça desteklendiğinin bulguları da var. Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Dağlık Karabağ’a yerleştirilirken ardından son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti yasa dışı silahlı grupların kurulmasını yasakladı ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağladı.. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dâhil olmak üzere silahlar toplanırken, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirildi.. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler tarafından otobüs baskınları, yol kesme gibi eylemler gerçekleştirilmeye başlandı. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azeri, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlandı.. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirildi..

 

Diri diri yaktılar

Vahşeti yaşayan ve sonra Beyrut’a yerleşen Ermeni gazeteci Daud Kheyriyan, For the Sake of Cross (Haçın Hatırı İçin) isimli kitabında olayı şu satırlarla anlattı : ...Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı’nın 1 kilometre batısında bir yere 2 Mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hálá yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. Sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu. Ben Şuşa’ya döndüm. Onlar Haç’ın hatırı için savaşa devam ettiler.

Resmen soykırımı

İnsan Hakları İzleme Örgütü de, olayı katliam olarak nitelendirdi. Azerbaycan Parlamentosu 1994’te Hocalı’da yaşanan katliamı “soykırım” olarak kabul etti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeleri Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Krallık ve Türkiye’nin yanında Bulgaristan, Lüksemburg, Makedonya, Norveç tarafından yayımlanan 324 nolu Avrupa Konseyi bildirgesinde; Ermeniler tüm Hocalıları katlettiler ve tüm şehri harap ettiler ifadesine yer verildi. Ayrıca Avrupa Meclisi’nin 30 üyesi, Hocalı Katliamı’nın Ermeniler tarafından 19. yüzyıldan itibaren devam ettirilen “soykırımların bir aşaması olarak el alınması gerektiğine dair bir demeç verdi.

 

Bir kasaba haritadan silindi!

Önce kasabanın hava ve karayolu ulaşımı engellendi; sonra su ve elektrikler kesildi. Alçakça darbe ise kasaba ablukaya alındıktan sonra vuruldu

Yukarı Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı köyü Ermeniler için askerî bir hedef niteliğindeydi ve coğrafi-olarak saldırıya müsaitti. Dağlık Karabağ bölgesinin merkez şehri olan Hankendi’ye 10 km uzaklıkta olan Hocalı, Karabağ’daki mevcut tek hava alanının burada olması ve demiryolunun da buradan geçmesi nedenleriyle, stratejik öneme haizdi ve 1991 yılının Ekim ayından itibaren abluka altındaydı. 30 Ekim’de kara yoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası helikopter kalmıştı. Şuşa şehrinin semalarında sivil helikopterin vurulması ve bunun sonucunda 40 kişinin ölümünden sonra bu ulaşım da kesilmişti. Ocak ayının 2’sinden itibaren şehre elektrik verilmemişti. Şubatın ikinci yarısından itibaren Hocalı, Ermeni silahlı birliklerinin ablukasına alındı ve her gün toplar ve ağır makineli silahlarla bombalandı.

Tamamıyla yok edildi

936 km2’lik alana sahip ve 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde tehcire maruz kaldı ve kasaba tamamıyla yok edildi. Hocalı bu katliamın yaşandığı sırada Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin koruması altında değildi. Bu nedenle Silahlı Kuvvetler Hocalı halkına yardım edemedi. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri köyü üç yönden kuşatırken, helikopter ve ağır silahların yardımı ile önce köyü bombaladı ve ardından da köye girerek katliam yaptı.. Ermeniler bu hareketleri ile Azerbaycan Türklerin Dağlık Karabağ konusunda bir mesaj vermek ve stratejik bir konumda bulunan kenti işgali amaçlamışlardı. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede bölgedeki Rus 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı köyünde sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan Azeri resmî rakamlarına göre 613 kişiyi katletti. Katledilenlerin 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 7’ten fazlası ise yaşlıydı. Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu. 1275 kişi ise rehin alındı. 150 kişinin ise kaybolduğu belirtildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görüldü. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini aldı..                                kaynak : yeniçağ  ve tatil emlak 


Sosyal Medya'da Paylaş :

Yorum Yapabilirsiniz

Benzer Haberler

Neden Erdoğan a Ölüm , Erdoğan a suikast Çağrısı Yapılıyor

İstihbarat örgütleri, küresel sermaye ve medya şeytan üçgenindeki muazzam işbirliği dünyayı istediği yere sürüklüyor. Trilyon dolarla oynaya

Devamı
Almanya Türkiye Savaşı , Almanya Neden Bu Kadar Düşman.?

Türkiye özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bambaşka bir yola girdi. Gittiği yol zaten yol değildi. Kendimizi bildiğimizden beri&nb

Devamı
Avrupa Birliğine  Hadi sizde Demenin Tam Zamanı

 Alman gazetesi Die Welt, önümüzdeki cumartesi günü Malta’da yapılacak olan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye ile görüşm

Devamı
Milli İnsansız Hava Araçları İHA lar  Artık Bomba Atabiliyor

Yerli seri üretim, silahlı İHA'lar Kasım'da TSK'nın bünyesine katılıyorMilli imkanlarla üretilen yüzde 100 yerli insansız hava aracı (İHA) olarak nit

Devamı
Terör Üçgeni Türkiye Tam Ortasında

 Amerikalı dostumun anlattıklarını paylaşmaya devam edelim. Çünkü "BANA KALSIN!" diyemeyeceğim kısımları var.Fazlasıyla hem de. Tabii bu a

Devamı
Yeni Ve Milli Bir Gemi TSK Teslim Ediliyor Amfibi Gemi Bayraktar

Milli Gemi Projeleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Yeni Bir Gemi Amfibi Gemi Bayraktar  Törenle Teslim Edilecek.Savunma Sanayii Müsteşarlı

Devamı
Atatürk Tek Adam Değilmiydi

Atatürk Tek Adam Değilmiydi Türkiyede Referandumda, şunun şurasında iki gün kaldı...Haftalardır devam eden tartışmalar sırasında sadece politik

Devamı
Büyük Ortadoğu Projesi Hakkında , BOP nedir

Büyük Ortadoğu Projesi Hakkında , BOP nedir  2002 yılında dört bir yandan kuşatılmış ve iktidar alanının çok az bir kısmı kendisine bırakılm

Devamı
Enerji Paylaşım Savaşları

Enerji Paylaşım SavaşlarıABD Başkanı Trump, giderek kulvar farkını ortaya koyuyor. Seçildikten hemen sonra FED BAŞKANI Yellen için "A

Devamı
Milli Olmak Malkoçoğlu mu Rambo mu

Milli Olmak Malkoçoğlu mu Rambo mu Ülkemizdeki yabancı hayranlığını anlamakta büyük sıkıntı çekiyorum. Bizi ikinci sınıf göstermeye çalışan bazı

Devamı
Suriye Dünya Savaşına Dönüşüyor. ABD - RUSYA Ortadoğu Kapışması

Suriye savaşı bir tür dünya savaşına dönüşür mü? Ortadoğu'nun düğüm noktası olan bu ülke, küresel ölçekte bir kamplaşmaya, cepheleşmeye, bir

Devamı
Milli Projelerde %100 Milli Olmalıyız  Füze Çeliği

Suriye’deki Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasını kendi güvenliğine karşı bir tehdit olarak gördüğünü ilan eden Amerika Birleşik Devletleri, bu

Devamı
Hürkuş Uçuş Denemesi , Milli Uçak projesi

Denemenin Çok ötesinde Milli Projeler , Milli Silahlar Hürkuş -C nin Konya’da yeni nesil uzun menzilli tanksavar atış denemelerini seyredince akl

Devamı
 Ülkelerin Milletvekili Maaşları ve Olanakları

 Ülkelerin Milletvekili Maaşları ve Olanakları Hangi ülke milletvekili olmak istersiniz.? Milletvekilleri ne kadar para alıyor  1. 

Devamı
Türkiye S 400 Neden Alıyor  Neden S 400 Rusya Veriyor

Türkiye S 400 Neden Alıyor  Neden S 400 Rusya Veriyor  Koral Sistemi  Türkiye ve Rusya  S-400 hava savunma füzeleri için ortak ge

Devamı
Disleksi Nedir, Disleksili Çocuklar Neler Yapmalı, Nasıl Davranmalı

Disleksi Nedir, Disleksili Çocuklar Neler Yapmalı, Nasıl DavranmalıGörüyoruz ki bu insanlar olmasa biz hala orta çağda yaşardık dünyaya farklı pence

Devamı
Hocalı Katliamı Gizlenen Gerçekler, Ermeni katliamı

Hocalı Katliamı Gizlenen Gerçekler, Ermeni katliamıİlk önce durumu özetleyelim dünden bu güne Ermeniler 1915 olaylarını dünyaya biz soykırıma uğrad

Devamı
Ülkemizde en sakin 10 yeri

Ülkemizde en sakin 10 yerTürkiye, her karışıyla huzur dolu bir ülke... Yemyeşil Karadeniz'i, masmavi Ege'si, sıcacık deniziyle Akdeniz'i, şehir kült

Devamı
 Heyecanla beklenen yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandı.

 Heyecanla beklenen yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandı.Yeni kimlik kartı için başvuranların sayısı bir ayda 2 milyonu buldu. İçişleri

Devamı
Astsubay Ömer halisdemiri Şehit Edenler Mahkeme Karşısında

FETÖ' nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Astsubay Ömer Halisdemir'in de şehit edildiği Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komuta

Devamı
Devlet Bekçi Kadrosunu Açıyor

Devlet Bekçi Kadrosunu Açıyor 700 bekçi için başvuru süresinin 25 Şubat'ta sona erecek 700 alım için şu ana kadar başvuru sayısı 2 bini kişiyi geçti.

Devamı
Öğrenci şehirleri belli oldu. Dünyada sıralamada türkiyeden iki şehir var

İngiltere merkezli yüksek öğretim derecelendirme kuruluşu  Dünyanın En İyi yüz  Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasını açıkladı. İşte Dünya'nın

Devamı
Emlak Talep Formu
hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Paylaş