Nereye Yerleşmeliyim - Ayvalık

Nereye Yerleşmeliyim - Ayvalık

Nereye Yerleşmeliyim - Ayvalık 

          Yerleşmeliyim acaba rahat etmeliyim kendime ait bahçem denize de yakın olursa yaşadığım yerde çocuklarım rahat okula gidip gelebilmek kendimi oraya ait hissedebileceği bir yer var mı sorularına Sizin ve ailenizin huzur içinde güvenle yaşayabileceğim emekli olup da  yerleştireceğiniz bir yer arayışı içindeyseniz Ayvalık liste içinde yer almalı ülkemizde insanlar çalışma hayatının yoğunluğu kendilerine ve çocuklarına yeterince zaman ayıramamak da yıllar geçtikçe de bu yorgunluk bezginlik ve pişmanlık sizi böyle bir doğaya sevk ediyorsun hiç düşünmeden gerçekleştirin insanlar yaptıklarından değil En sonunda yapamadıklarınız dan pişmanlık duyacağınızı bilin bu hayat size bahşedilmiş en büyük nimetlerden biri ve bu hayatı siz en güzel şekilde nasıl geçirdiğinizi değerlendirin 

Ayvalık Sessizliği ve doğasıyla sizi Kendine bağlayacaktır yeni bir başlangıç için hayatınıza kalite ve huzuru taşımak için Ayvalık bu listeden hiçbir zaman gözardı etmeyin


Sadece emekliler değil, artık çalışan ya da genç insanlar da şehrin gürültü ve kalabalığından kaçıp, huzurlu bir köyde yaşama isteğiyle yanıp tutuşuyor. Hayatın daha yavaş aktığı, esnek iş saatlerinin ve stresin yerini sakinliğin aldığı bir çevrenin hayalini kuruyoruz. Siz de bu insanlardan biriyseniz, Ege veya Akdeniz'de bir sahil kasabasına yerleşmeyi aklınıza koyduysanız, işte bir kaç basit ipucu:

1.       Hayalinizin temelinde ne var.?Tatmin vermeyen bir iş ortamı, uzaklaşma isteği için en etkili sebepler arasında yer alıyor. Eğer sizi mutlu etmeyen işiniz nedeniyle bu hayali kuruyorsanız, sahil kasabasına yerleşme isteğinizi hayata geçirmeden, öncelikle iş yerinizdeki durumunuzu düzeltmeyi ya da işinizi değiştirmeyi hedefleyin. Bunu başardıktan sonra bile halen bu özleminiz devam ediyorsa, gerçekten şehirden sıkılmışsınız demektir. Hayalini kurduğunuz şeyi hayata geçirmek için kolları sıvayabilirsiniz.

2. Gerçekçi düşünü


Nasıl bir yerde mutlu olabileceğinizi düşünüyorsunuz? Yeni bir başlangıç yapmak için yeterli sabrınız ve birikiminiz var mı? En az 6 ay geçinebileceğiniz kadar birikiminiz yoksa, şartlar sizi oldukça zorlayacaktır. Buna katlanabilecek misiniz? Gözünüz korkmasın ama gerçekler bunlar. Sahil kasabası kucağını açmış sizi bekliyor olabilir ama orada yaşamak için başınızı sokacak bir eve ve evinizi geçindirmek için bir işe ihtiyacınız olacak.

3. Gitmeden önce iş olanaklarını öğrenmeye çalışın. Hatta işinizi gitmeden ayarlayın!


Gitmeden önce iş bulmanız sizin için çok faydalı olacak. Hayaliniz bir sahil kasabası olduğuna göre turizm, otelcilik, yat kaptanlığı, balıkçılık, rehberlik, cankurtaranlık gibi işler düşünülebilir. Ömrünüzün geri kalanını bu ilk işinizde geçirmek zorunda değilsiniz ama yeni yerinize adapte olana ve çevre edinene kadar bir işte çalışarak başlangıç yapmanız en iyisi. İş size hem hayatınızı idame ettirmek, çevreyi tanımak hem de yeni insanlar tanıyıp yeni arkadaşlıklar kurmak açısından fırsatlar yaratacaktır. Gitmeden önce gazetelerin İK sayfalarını araştırın. İnsan Kaynakları sitelerinden gideceğiniz ili seçerek arama yapın. Bu araştırmanız size gideceğiniz yerde yapabileceğiniz işlerle ilgili fikir verecektir. Size uygun ya da ilgilendiğiniz ilanlara başvurabilirsiniz.

4. Yeni bir yere alışmak çok mu zor?


Aileniz ve tüm arkadaşlarınızı mevcut şehirde bırakıp gideceğinizi düşünürsek biraz zor olabilir. Alıştığınız şehirden ne kadar sıkılmış ve bunalmış olursanız olun, sonuçta orası tanıdığınız, bildiğiniz bir yer. Bu yüzden ilk başlarda kaçmaya çalıştığınız şehre ve arkadaşlarınıza biraz özlem duymanız çok doğal. Ama hayalinizdeki yer sizi hemen kucaklayacak, buna inanın. Yeni dostlar edindiğinizde yeni yerinizde çok daha güzel bir yaşam kurabilirsiniz. Bunun için doğal olarak biraz çaba sarf etmeniz gerekebilir. İlk birkaç ay zor geçebilir, ama sabırlı olun ve sosyalleşmek için her fırsatı değerlendirin.

5. İnsanları, sosyal hayatı nasıldır?


Gideceğiniz yeri seçerken bu da önemli bir unsur. Yeni bir hayat kuracağınız yere karar vermeden önce iyice araştırın. Sıcakkanlı insanların olduğu, cıvıl cıvıl bir yere yerleşmeyi hayal ederken daha içine kapalı insanların arasına düşerseniz, dönüşünüz hızlı olabilir! Bu yüzden resmi tatiller dışında, turistlerin yoğun olmadığı zamanlarda (mesela kış ayları) gidip bir kaç gün kalarak çevreyi deneyimlemenizi öneririz. Bu keşif turu, sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

6. Ne kadar sürede alışırım?


Bu kişiden kişiye ve gidilen yere göre değişebilir. Örneğin yurt içinde bir sahil kasabasına gidecekseniz, çok daha kolay adapte olabilirsiniz. Ya da yerleşiminizi yaz aylarına denk getirirseniz, nüfus ve iş fırsatları daha çok olacağından alışmanız da daha kolay olacaktır. Eğer yurtdışında bir sahil kasabası hayaliniz varsa, yeni bir kültüre alışmanın en az 1 yılınızı alacağını belirtelim. 1 yıl dişinizi sıkmanız gerekir, sonrasında sizi daha ferah günler bekliyor olacaktır. Gitmeden yerleşeceğiniz ülkenin dilini öğrenmeye bakın.

7. Alternatiflerim neler?Ülkemizde saymakla bitmeyecek kadar çok tatil yöresi ve sahil kasabası var. Bodrum,  Alanya,  Fethiye, Marmaris ve Datça bunların en popülerlerinden. Buralara giderseniz başka şehirlerden gelerek yerleşmiş sizin gibi pek çok insana ya da aileye rastlayabilirsiniz. Üstelik , sadece yerli değil, İngiliz, Alman, Hollandalı yabancı turistler de yaşamak için ülkemizi seçmiş durumda. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz sahil kasabalarımız kalabalıklaşıyor. Demedi demeyin!

8. Yavaşlayan zamana ayak uydurun

Küçük kasabalarda zaman şehirde olduğundan çok daha yavaş akar. Üstelik işten eve dönerken trafikte saatlerinizi kaybetmeyeceğiniz için tam da hayal ettiğiniz gibi kendinize ayıracak bol bol vakit kalır. Bu vakti nasıl değerlendireceğinizi şimdiden düşünmeye başlayın, çünkü sadece kitap okumak ve film izlemek bile bir süre sonra yeterli olmuyor. En güzeli bahçıvanlık, seramik, marangozluk, aşçılık gibi yaratıcı yönünüzü ortaya çıkaracak bir uğraş edinmek. Böylece kendinizi geliştirmeye çalışırken başka insanlarla da tanışabilir ve çevrenizi de genişletebilirsiniz. Üstelik ortaya çıkardığınız eserlerin ne zaman paraya dönüşeceği de hiç belli olmaz!

9. Başkalarının tecrübelerinden faydalanınKendinizi bildiniz bileli bir sahil kasabasına yerleşme hayali kuruyor olabilirsiniz, ancak bunu sizden daha önce hayal eden ve gerçekleştiren pek çok insan var. İnternette araştırarak pek çok bloga ulaşabilir, veya yerleşmek istediğiniz yeri ziyaret ettiğinizde biraz sorup soruşturarak bu kişilere ulaşabilirsiniz. İletişim kurmaktan çekinmeyin ve onların hikayelerini dinleyin. Nelerin hayalini kurup nasıl yeni bir başlangıç yaptıklarını, karşılaştıkları zorlukları ve bunlarla nasıl baş ettiklerini öğrenin. Bu hem size daha gerçekçi bir bakış açısı sağlayacak, hem de yalnız olmadığınızı hissettirecektir. Yine de onların farklı bir insan olduğunu ve birebir aynı şeyleri yaşamayacağınızı aklınızda bulundurun. İyisiyle kötüsüyle, bu tamamen sizin hikayeniz olacak.

10. Bol şans!

Temiz hava, kirlenmemiş bir doğa, pırıl pırıl bir deniz, koşturmacadan ve stresten uzak sakin bir sahil kasabası herkesin hayali. Sadece tatilde değil, hayatınız boyunca böyle bir yerde yaşamak istiyorsanız ne mutlu size... İyi şanslar!

kaynak skyscanner

Ayvalık Satılık Daireler

Ayvalık Kiralık Daireler

Ayvalık Satılık Arsa

Ayvalık Satılık Zeytinlikler


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Lotus Merkezi Süpürge Sistemleri Villa ve Daire Çözümleri
..
Lotus Merkezi Süpürge Sistemleri Villa ve Dai Lotus Merkezi Süpürge Sistemleri Villa ve Daire Çözümleri
Yeni Nesil Ücretsiz Emlak İlan Sitesi www.Emlakkale.com
..
Yeni Nesil Ücretsiz Emlak İlan Sitesi www.Eml Yeni Nesil Ücretsiz Emlak İlan Sitesi www.Emlakkale.com
Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ilan sitesi
..
Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ila Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ilan sitesi
Pişman Olmamak İçin Bu Hayatta
..
Pişman Olmamak İçin Bu Hayatta Pişman Olmamak İçin Bu Hayatta
Günlük Kiralık Yazlık Eşyalı Evler - Denize Yakın Tatil Evleri
..
Günlük Kiralık Yazlık Eşyalı Evler - Denize Y Günlük Kiralık Yazlık Eşyalı Evler - Denize Yakın Tatil Evleri
Paylaş
hazır emlak sitesi