Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs

Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs

Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs

20 Aralık gecesi senelerden 1963 Lefkoşe nin Tahtakale semtinde ilk kıvılcımın başlamasıyla rum çetelerin sivil Türklerin araçlarına ateş açarak katledilmesi ile ve ardından köylere yapılan saldırılarla başladı.

16 Ağustos 1960 ta Kıbrıs cumhuriyet bağımsız bir devlet olarak kuruldu. Ve ilk Başbaşkanı III. makarios oldu.

 

 (Başpiskopos) III. Makarios asıl adı Mihail Hristodulu Muskosveya III. Makarios (d. 13 Ağustos 1913, Panagia - ö. 3 Ağustos 1977, Lefkoşa)

Makarios 1963 yılında adanın hakimiyetinin tamamının Rumlara devretme adına yeni planlara girişmeye başladı. Akritas Planı, 1963 senesinin başlarında Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetînde çoğunluğa sahip Kıbrıs Rumlarının, Kıbrıs Türklerini yönetimde zayıflatarak daha sonra Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Yunanistan ile birleştirmeyi amaçlayan plan.  Enosis fikrinde olduğu gibi Yunanistan ile Kıbrıs'ın birleşmesi şeklinde anılır.


Kıbrıs'ta bulunan Türk varlığını yok edip adanın tamamını Yunanistan'a bağlamak enosis adada bulunan Rum polisinin de her şeyi bilip görmezden gelmesi Adadaki Türkleri daha da elini kolunu Bağlar vaziyette tutmaktaydı. Bir yandan yapılan görüşmeler sonuçsuz ve uzatılarak zaman kazanma yolunu tercih eden Yunan ve Rum politikacılar adayı bir an önce ele geçirebilmek ve adayının tamamını Yunanistan'a bağlayabilmek için ellerinden geleni yapıyorlardı..

1 Ocak 1964 Daily herald Türk evlerine geldiğimde dehşete Kapıldım sadece duvarlar kalmıştı Her şey tamamen yıkılmış ve yok edilmişti sanki büyük bir bomba atılmış her şeyi silip süpürmüştü 

ama Avrupa Bunu görmezden gelip hiçbir koşulda anlamıyor İngiltere ise çekimser kaldığını söyleyip Rumlarla beraber hareket ediyordu. (Adada Şu an hala İngiltere'nin resmi toprakları bulunmaktadır Burada hava üssü mevcuttur) İngiltere dahi şu anda adadan çıkmak istemezken Türkleri bu odadan atmak isteyenlerin olduğunu biliyoruz. Türkiye 1963'de bu olaylar karşısında derhal Türk jetlerini Lefkoşa semalarında yollayıp alçak uçuş yaptırmış Rum ordularına Biz buradayız demiştir. Ondan sonra çıkan olaylarda

21 Aralık 1963 yılında en vicdansız saldırılardan biri olan Silahsız Türklerin kurşunlanarak öldürülmesi Hatta Hazreti İsa'nın doğum doğumunun bahanesi ile sokakları çıkmış binlerce Rum'un desteği ile Kıbrıs Türk birlikleri görevli Tabip Binbaşı Nihat İlhan nin evini basarak karısını ve çocuklarını küvet içinde kurşuna dizerek öldürdüler.


Lefkoşe de  Bu Ev Müze Haline Dönüştürülmüştür. Görmeniz Dileğimle. 

Aynı zamanda  köyünde baskın düzenleyen Rum çetelerin katlettiği ve aynı gece toplu mezarları görmüşlerdir 24 Aralık 1963'te Yani bir sonraki gece Lefkoşe nin Kumsal semtinde 11 kişi öldürülmüştür olaylar gittikçe büyümeye başlayıp önünü alamayacaklarını ve biraz yavaşlamak zorunda olduklarını anlayan Rumlar daha organize şekilde ilerlemeye karar verdiler. Sonuç olarak 364 Kıbrıs türkü bu olaylarda kaybettik 103 köy terk edildi 25000 kişi aynı Ada içinde yer değiştirmek zorunda kaldı. Noel  kelimesi her zaman bana  Kanlı Noel'i hatırlatır Noel derken iki kere düşününüz.


 İçimiz paramparça bizim bizden başka dostumuz un olmadığını bilin 1963 lerde bu olaylara sessiz kalan ülkeler hocalı'da da sessiz kalmayı bildiler. Bu tek dişi kalmış canavarlar milli hafızamızdan silmeye çalışıyorlar. Onlar için önemli olan bu toprakları onların çıkarları adına kullandığımız sürece onların kölesi olduğumuz sürece bize yaşama hakkı veriyorlardı. onların kuralları ve onların çıkarları olduğu sürece artık bu bitti Türkiye zincirini kırdı bütün olay bu darbeler protestolar hatta sağ sol olayları bile bunların elinden çıktı görüyoruz ve biliyoruz artık.Elimizde olanlarla büyümek yükselmek zorundayız Noel derken iki kere düşünün yaşadığımız yüzyılda senaryolar değiştiğini düşünsek de kuklaların sadece kıyafetlerinin değiştiğini ve onu oynatanların hep aynı olduğunu görüyoruz.  


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

En Fazla Emlak Satışı Yapılan İller Yıllara göre
..
En Fazla Emlak Satışı Yapılan İller Yıllara g En Fazla Emlak Satışı Yapılan İller Yıllara göre
2019 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ
..
2019 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ 2019 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ
Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ilan sitesi
..
Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ila Bedava Emlak ilan sitesi , Ücretsiz emlak ilan sitesi
Emlak Sektörüne Özel Yazılımlar, Proje Tasarımları ve Emlak Web sitesi tasarımları
..
Emlak Sektörüne Özel Yazılımlar, Proje Tasarı Emlak Sektörüne Özel Yazılımlar, Proje Tasarımları ve Emlak Web sitesi tasarımla
Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs
..
Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs Kanlı Noel Bir Zamanlar Kıbrıs
Paylaş
hazır emlak sitesi